Works by Людмила Олександрівна Филипович

20 found
Order:
  1.  4
    Чи має сучасне українське релігієзнавство стратегію виживання і розвитку?Людмила Олександрівна Филипович - 2020 - Ukrainian Religious Studies 90:124-137.
    Стаття в дискусійному порядку ставить запитання щодо стратегії витживання та розвитку сучасного українського релігієзнавства. Пропонується авторська позиція щодо шляхів подолання кризи, в якій зараз знаходиться вітчизняна наука про релігію.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   7 citations  
  2.  3
    Релігійні ідентичності в україні: Постановка проблеми.Людмила Олександрівна Филипович - 2016 - Ukrainian Religious Studies 80:47-52.
    Стаття присвячена проблемі релігійних ідентичностей, які активізувалися в сучасній Україні у зв’язку із кардинальними політичними і цивілізаційними викликами-зрушеннями, а тому потребують поглибленого вивчення.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   10 citations  
  3.  5
    Передслово. Релігія і освіта.Людмила Олександрівна Филипович - 2014 - Ukrainian Religious Studies 70:61-65.
    Демократичні перетворення, що відбулися в нашій державі з часу здобуття незалежності, поклали початок становленню нових державноцерковних відносин. Відносини між державою і Церквою в цій ситуації набули принципово нових якостей, які, на відміну від минулого, характеризуються загалом стабільним партнерством, взаємоповагою і співпрацею. Такі відносини закріплено Конституцією України, Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації", іншими законодавчими актами та міжнародноправовими угодами.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   8 citations  
  4.  6
    Міжконфесійний діалог в сучасній україні: Доцільність та ефективність його здійснення в умовах війни.Оксана Горкуша & Людмила Олександрівна Филипович - 2018 - Ukrainian Religious Studies 85:4-16.
    В статті розглядається стан міжконфесійного спілкування в Україні, наявні діалогові майданчики, які тривалий час створювалися стихійно, а тепер виростають до певної мережі. Виокремлюються 5 типів міжконфесійних діалогів, зокрема міжконфесійно-колегіальні, конфесійноміжконфесійні, громадянсько-міжконфесійні, інтелектуально-просвітницькі – міжконфесійні, зовнішньо інспіровані – міжконфесійні; аналізуються їх ефективність, виходячи з мети діалогу, тематики, мови, методологічних підходів, критеріїв до правил ведення і суб’єктів, запрошених до діалогу. Наводяться рекомендації щодо успішності міжконфесійного діалогу в Україні в умовах війни.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   5 citations  
  5.  4
    Геополітичний україно-російський конфлікт: Реакція українських церков.Оксана Горкуша & Людмила Олександрівна Филипович - 2016 - Ukrainian Religious Studies 79:7-17.
    Сучасне українське суспільство розшароване не лише економічно, соціально, професійно, інформаційно, територіально, політично, історично, але й світоглядно та досвідно. Чи є щось, що сьогодні об’єднує Україну? Є. Це – сучасність як сукупність культурно-цивілізаційних факторів та дійсність як сукупність доленосних подій. Кількості й інтенсивності доленосних для України подій за останні 3 роки – від 22 листопада 2013року, цебто першого протесту проти непідписання асоціації з ЄС - предостатньо. Ще не час підводити підсумки, перманентна криза йде, йде війна, маємо багато втрат, але ми вже (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   5 citations  
  6.  9
    Історія української асоціації релігієзнавців (уар): Постання та інституалізація.Людмила Олександрівна Филипович - 2019 - Ukrainian Religious Studies 87:80-100.
    Стаття присвячена історії УАР, її першим крокам - від зародження ідеї створення професійної спілки дослідників релігії до проведення установчої конференції та її рішенням. На основі архівних документів, які вдалося зібрати, та опитувань учасників тих подій відновлений процес постання та інституалізації товариства релігієзнавців України. З’ясовано, що завдяки ентузіазму представників академічної та вузівської науки, солідарності тих, хто вболівав за збереження традиції вивчення релігії, усвідомлення необхідності розгорнути неупереджене наукове спостереження за ходом релігійного відродження, з метою подолання посткомуністичних стереотипів у відношенні до релігії в (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   3 citations  
  7.  11
    Рецензія на трьохтомну "історію релігій" авторства о.м.Шепетяка.Людмила Олександрівна Филипович - forthcoming - Ukrainian Religious Studies.
    Рецензія на трьохтомну "Історію релігій О.М.Шепетяка.
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  8.  6
    Рецензія на книгу "церкви в українській кризі".Людмила Олександрівна Филипович - 2019 - Ukrainian Religious Studies 88:91-105.
    Тема релігії досі хвилює світ та Україну, а тому книги, що виходять з цієї проблеми, а тим більше про українські релігійні події, попадають в поле зору не тільки спеціалістів, але й простих читачів. Українцям, принаймні частині з них, цікаво, що пишуть про предмет, в якому розбираються майже всі. Особливо привертають увагу книги іноземного походження, в яких описуються та аналізуються українське релігійне життя. Ось і рецензована нами монографія за редакцією Андрія Кравчука і Томаса Бремера не залишилася непомітною в Україні. А для (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  9.  6
    Українська церква в баченні івана огієнка.Анатолій Миколайович Колодний & Людмила Олександрівна Филипович - 2017 - Ukrainian Religious Studies 83:5-17.
    В статті А.Колодного і Л.Филипович, присвяченій Івану Огієнку, подається огієнківське бачення ознак помісності Православних Церков, зокрема специфіка їх вияву в Українському православ’ї. Розкриваються основні ознаки Українського Православ’я.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  10.  5
    Монографія а.арістової "феномен релігійної девіації: Теоретичні нариси".Людмила Олександрівна Филипович - 2018 - Ukrainian Religious Studies 84:154-155.
    Монографія А.Арістової "Феномен релігійної девіації: теоретичні нариси".
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  11.  3
    Революція гідності як об'єднуючий чинник українських конфесій і специфічний вияв екуменізму.Оксана Горкуша & Людмила Олександрівна Филипович - 2015 - Ukrainian Religious Studies 73:43-51.
    У статті здійснений аналіз подій, які відбувалися в Україні на межі 2013–2014 рр. і які отримали назву Революції Гідності. Автори доводять, що ця революція стала об’єднуючим чинником українських церков та релігійних організацій, своєрідним виявом християнського екуменізму та міжрелігійного порозуміння, які солідарно виступили проти злочинної влади, за свободу і незалежність України, за гідність кожного українця.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  12.  4
    Чи потрібна релігієзнавча експертиза.Людмила Олександрівна Филипович - 2016 - Ukrainian Religious Studies 80:17-25.
    В статті визначаються засади експертної діяльності в сфері релігійного життя, cформульовані основні принципи наукового експертизування, метою якого є сутнісне осмислення сучасних виявів функціональності релігії, її впливів на суспільство та людину.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  7
    Трансформації функціональності релігії в сучасну добу: Причини та наслідки.Людмила Олександрівна Филипович - 2016 - Ukrainian Religious Studies 78:61-67.
    В науці впевнено закріпилася уява про функції релігії, під якими традиційно розуміють характер і напрямок впливу релігії на суспільство. Але досліджуючи окремі релігії в різні епохи, вчені знали про функції, але впливу релігії не бачили. Як в радянські часи, наприклад: навіть будучи забороненою, релігія функціонувала, в урізаних формах, в підпіллі, але не впливала на життєдіяльність переважної маси людей. Той чи інший елемент релігії виконував певну роль в усьому релігійному комплексі, але на суспільство та окремих громадян майже не діяв. Функцію має (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  3
    Церква – активний учасник утвердження громадянського суспільства.Оксана Горкуша & Людмила Олександрівна Филипович - 2016 - Ukrainian Religious Studies 77:89-106.
    Безпосередня зануреність в доленосну для України подію Майдану давала можливість прискіпливо тримати свідомість на пульсі її перебігу й водночас сприяла критичному осмисленню її інформаційного відображення. У назві нашої книги «Майдан і Церква: хроніка подій та експертна оцінка» зафіксовано проблемний стрижень, на який нами нанизувалися всі ілюстративні документи та експертні оцінки: співпричетність Майдану і Церкви - такої релігійної спільноти, що формується відповідно до духовних потреб і запитів громадянського суспільства та стає його невід’ємним рівноправним суб’єктом.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  4
    Історія української асоціації релігієзнавців. До 25-ліття заснування.Людмила Олександрівна Филипович - 2019 - Ukrainian Religious Studies 89:78-83.
    Інтерв'ю з М.Ю.Бабієм - першим вченим секретарем Української асоціації релігієзнавців про конституювання професійної спілки дослідників релігії в Україні.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  5
    Історія української асоціації релігієзнавців: До 25-ліття заснування. Петро яроцький.Людмила Олександрівна Филипович - 2020 - Ukrainian Religious Studies 90:145-150.
    Відповіді проф. Петра Яроцького на опитальник УАР.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  13
    Концепт «український світ» як когнітивний ідентифікатор життєвого простору сучасних українців.Оксана Василівна Горкуша & Людмила Олександрівна Филипович - 2021 - Ukrainian Religious Studies 93:13-31.
    Анотація. У статті увагу зосереджено на тому, чи доречно дефініювати поняття «Український світ» з врахуванням дійсної ситуації та наявності в сучасній Україні різних конфесій, що можуть самовизначатись варіативно. Українські академічні релігієзнавці вже звертались до теми «Українського світу» та ситуативно застосовували цей термін в своїх попередніх розвідках. Але осмислюючи позначуване ним, науковці усвідомили, що сам термін «Український світ» потребує більш чіткого визначення. Адже трапляються випадки, коли самому терміну відмовляють в автономності, в наявності у нього дійсного змісту, вважаючи його дзеркальним відображенням «Русского (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Creation of the Gardens of the Righteous Nations of the World as a Form of Memorialization of the Tragedy of the Holocaust.Людмила Олександрівна Филипович - 2024 - Ukrainian Religious Studies 96:70-74.
    У статті актуалізовано проблему меморіалізації історичних подій, запропоновано розглянути досвід створення Садів Праведників народів світу як форму пам’ятування трагічної події в житті євреїв – Голокосту. Автор переконує, що меморіалізація є необхідним елементом ідентифікаційних процесів на індивідуальному та спільнотному рівнях. Звертаючись до ініціатив різних держав, насамперед Ізраїлю, на честь ушанування тих, хто спасав євреїв під час Голокосту, можна переконатися, що символ саду традиційно використовується для позначення важливості події. Існування Садів Праведників свідчить про вдячність євреїв тим народам, які сприяли збереженню єврейської нації. (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  8
    "Russian world" – theological doctrine and religious ideology that ruin the humanity.Анатолій Миколайович Колодний & Людмила Олександрівна Филипович - 2015 - Ukrainian Religious Studies 76:158-163.
    The XXth century has provided numerous examples of different forms of religious extremism, in particular the Orthodox Christian extremism. XXIth century demonstrates an explosion of neo-pagan and Orthodox extremist views in Russia grounded on syncretic theory of «Russian World».
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  1
    Specifics of the Study of Religious Minorities: Methodological Principles.Людмила Олександрівна Филипович & Віта Володимирівна Титаренко - 2024 - Ukrainian Religious Studies 95:18-23.
    В статті аналізується специфіка релігієзнавчого дослідження релігійних меншин (РМ), зокрема його методологічні аспекти. Крім загальних методологічних підходів це релігійне явище потребує конкретно-прикладній методології, яка дала б можливість вивчити РМ у всій їх повноті. Пропонується при цьому спиратися на достовірні джерела, якими в даному разі постали матеріали соціологічного дослідження, проведеного в рамках проєкту «Релігійні меншини України та державно-конфесійні відносини» (2021), здійсненого авторами статті. В результаті з’ясовано, які релігійні організації варто відносити до РМ, чим вони вирізняються від релігій більшості; які мають специфічні (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark